Bułgaria - wakacje już od 174 zł

Na wakacje: Sofia, Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Zachodnia/ Region Sofia/ Sofia

Częściowe zachmurzenie
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
5%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
11 km/h97°
Najkrócej bułgarską stolicę Sofię można określić słowami: wspaniałe zabytki, długa i barwna historia, piękne i zadbane centrum z licznymi klubami i restauracjami, gdzie można spróbować specjałów bułgarskiej kuchni oraz wyśmienite wino. Dodatkowo na jej atrakcyjność wpływa urokliwe położenie u podnóża Masywu Witosza, skąd rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta, urzekający zwłaszcza nocą. Miejscem, z którego powinniśmy rozpocząć zwiedzanie powinien być plac Świętej Niedzieli, skąd promieniście rozchodzą się uliczki. Symbolem miasta jest wspaniała budowla sobór Aleksandra Newskiego, w którego krypcie odbywają się niezapomniane coniedzielne koncerty, a także cerkiew Świętej Sofii, od której pochodzi nazwa miasta. Znajduje się tu również imponujący meczet sofijski z minaretem. Jak przystało na stolicę, znajdują się tu liczne muzea i galerie, dzięki którym mogą Państwo poznać niezwykle ciekawą historię i kulturę Bułgarii.

Geografia i przyroda

Sofia to stolica Bułgarii i jednocześnie największe jej miasto. Położona w zachodniej części kraju w Kotlinie Sofijskiej. Okolica jest górzysta. W zasadzie z każdej strony otaczają ją wzniesienia. Panuje tu klimat oceaniczny, z dużymi rocznymi amplitudami temperatur. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec.

Historia

Sofia była ulubionym miastem Konstantyna Wielkiego, który nazwał ją „swoim Rzymem“. W XIV wieku miasto na ponad 400 lat dostało się pod panowanie Turków. Do dziś spora część mieszkańców jest wyznania muzułmańskiego a meczety i wschodnia zabudowa nikogo tu nie dziwi.
Obecna nazwa wzięła się od bazyliki św. Zofii, wcześniej natomiast miasto nazywane było Serdica.

Atrakcje

 • Bazylika św. Zofii - zbudowana na ruinach rzymskiego amfiteatru bazylika, która w toku dziejów służyła nie tylko jako katedra, ale również jako meczet, w czasach dominacji tureckiej
 • Sobór Aleksandra Newskiego – wybudowana na początku XX wieku jest hołdem dla żołnierzy rosyjskich poległych w wojnie rosyjsko-tureckiej, ta słynąca ze złotej kopuły cerkiew, jest drugą co do wielkości bazyliką prawosławną na świecie.
 • Cerkiew św. Mikołajowi – z 1912-14 r., poświęcona patronowi ówczesnego cara Rosji, wnętrze jest tu niezwykle bogate, warto zobaczyć także piękne ikony.
 • Cerkiew Bojańska – wzniesiona w miejscy dawnej twierdzy została niedawnie gruntownie odrestaurowana oraz wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Meczet Bania Baszi Dżamija – jedyna typowo turecka budowla, wybudowana w miejscu dawnych łaźni rzymskich.

Sporty

 • Górska okolica sprzyja sportom zimowym. Pobliskie góry posiadają wyciągi, a w miejscowościach wokół Sofii zlokalizowane są ośrodki.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • W mieście organizowane są wyjazdy, w czasie których można uprawiać sporty ekstremalne.
 • W St. Sofia Golf Club & Spa znajduje się 18-dołkowe pole golfowe.
 • Wiele stadionów sportowych, poza boiskami, posiada także ogólnodostępne korty tenisowe.

Gastronomia

W mieście znajduje się wiele restauracji i barów, które serwują zarówno tradycyjne potrawy, jak również dania międzynarodowe. Nie brak tu także popularnych Fast foodów. Warto wybrać się do ‘mehani’ – bułgarskiej tawerny i skosztować specjałów kulinarnych. Koniecznie należy spróbować bułgarskie wino.

Zakupy

Centra handlowe, bazary, sklepy z pamiątkami – wszystko to czeka na każdego, kto odwiedzi Sofię. Wśród turystów popularnością cieszą się: biżuteria, reprodukcje ikon, czy wyroby ceramiczne.

Życie nocne

Sofia zaczyna żyć dopiero nocą. Liczne kluby nocne i dyskoteki oferują zabawę do białego rana. Najwięcej tego typu lokali mieści się na Vitosha Boulevard.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Polecamy: Wakacje Warna

Sofia, Bułgaria - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  27°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  5%
  wilgotność:
  54%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  102°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  21:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  101°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  21:02
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.14°C max.25°C
  opady:
  5.0 mm
  wiatr:
  271°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  21:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  297°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  21:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  247°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  21:00

Sofia - klimat w Bułgaria