Góry Riła - wakacje już od 469 zł

Na wakacje: Góry Riła, Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Zachodnia/ Góry Riła

Intensywne opady śniegu
1°C
Opady:
3.2 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
6 km/h69°
Masyw Riła to najwyższy łańcuch górski na obszarze Bułgarii, którego najwyższym szczytem jest Musała osiągająca 2925 m n.p.m. Szczególnego uroku dodają Rile jej bajecznie piękne jeziora polodowcowe m.in. siedem Rilskich Jezior. U podnóża gór tryskają liczne źródła gorących wód mineralnych, natomiast zimą te górskie stoki zamieniają się w znakomite trasy narciarskie. W części południowo-zachodniej łańcucha rozciąga się najstarszy rezerwat biosfery – Parangalica. Tu znajduje się i monumentalny pomnik bułgarskiej kultury - Rilski Manastir, którego pokryte freskami ściany, kopuła głównej cerkwii oraz białe mury na tle wspaniałych górskich szczytów wyglądają wyjątkowo pieknie. Działają tu również liczne bazy turystyczne i schroniska, przyjmujące pod swój dach tysiące turystów i amatorów sportów zimowych, którzy z pewnością będą zachwycieni niezwykłą rozmaitością krajobrazów.

Atrakcje

 • Klasztor Riłski Monastyr – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla jest sybolem bułgarskiego oporu przeciwko okupacji tureckiej.
 • Park Narodowy Rila – jest to największy park narodowy Bułgarii, chroni się tu m.in. las świerkowy, w rezerwacie Skakawica uprawia się wspinaczkę lodowcową.
 • Stobskie Piramidy Skalne – osobliwość przyrody, tworzą się one na stromych zboczach gór, ich średnia wysokość piramid to 6-10 metrów, niektóre są ostre jak igły.

Ośrodki

 • Borovetz – jeden z największych ośrodków sportów zimowych w Bułgarii, miasto oferuje doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, wysokogórskiego, biegowego, biatlonu, a nawet skoków narciarskich.

Geografia i przyroda

Riła to najwyższy łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim. Panuje tu kontynentalny i przejściowo-śródziemnomorski klimat. Tu rozpoczynają swój bieg największe rzeki Bułgarii – Iskyr, Marica i Mesta. Charakterystyczną cechą części środkowej są jeziora polodowcowe. Jedno z nich, Smradliwoto, to największe tego typu jezioro na Półwyspie Bałkańskim. W części południowo-zachodniej łańcucha rozciąga się najstarszy rezerwat biosfery, Parangalica.

Historia

Krajobraz regionu ukształtował się pod wpływem zlodowacenia. Liczne jeziora powstały setki tysięcy lat temu, podczas ocieplania się klimatu i cofania lądolodu. W okolicy istnieje także wiele historycznych miejsc, związanych z działalnością człowieka. Jednym z nich jest wspaniały Rylski Monastyr. Założony w X w. klasztor, jest symbolem odrodzenia Bułgarii. W XV w. został obrabowany przez Turków. Odrestaurowano go jednak bardzo szybko. Mimo swoich burzliwych dziejów, monastyr, do dziś zachwyca licznie odwiedzających go gości.

Sport i rekreacja

 • Górska okolica sprzyja sportom zimowym. W okolicy jest bardzo dużo ośrodków, które oferują doskonałe warunki do oddania się zimowemu szaleństwu.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • Rezerwat Skakawica to popularne miejsce do uprawiania wspinaczki lodowcowej.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Sprawdź oferty: Wakacje Złote Piaski

Góry Riła, Bułgaria - prognoza pogody

 • Intensywne opady śniegu
  1°C
  opady:
  21.5 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  96%
  widoczność:
  16 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  76°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:17
  zach. słońca:
  18:03
 • Intensywne opady śniegu
  min.-2°C max.1°C
  opady:
  12.8 mm
  wiatr:
  119°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  18:04
 • Intensywne opady śniegu
  min.0°C max.2°C
  opady:
  6.8 mm
  wiatr:
  113°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:14
  zach. słońca:
  18:05
 • Intensywne opady śniegu
  min.-5°C max.2°C
  opady:
  13.7 mm
  wiatr:
  118°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  18:06
 • Mżawka
  min.-1°C max.4°C
  opady:
  9.2 mm
  wiatr:
  158°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  18:08

Góry Riła - klimat w Bułgaria