Góry Pirin - wakacje już od 469 zł

Na wakacje: Góry Pirin, Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Zachodnia/ Góry Pirin

Lekkie opady deszczu ze śniegiem
-3°C
Opady:
1.2 mm
Zachmurzenie:
69%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
3 km/h81°
Góry Pirin usytuowane są na południowym - zachodzie Bułgarii. Najwyższy szczyt ma wysokość niemalże 3 tys. m n.p.m. Przepiękny krajobraz wysokogórski z pewnością ucieszy oczy miłośników górskich wędrówek. Z racji, że szlaki są mało uczęszczane, w górach Pirin można znaleźć sobie idealne miejsce odosobnienia. Z racji wysunięcia masywu na południe temperatury są tu wyższe niżeli np. w Tatrach. Będąc w tym regionie warto odwiedzić najmniejsze miasto Bułgarii, Melnik. Będziemy tam mieli okazje skosztować lokalnego wina, które należy do jednego z najlepszych w smaku. Warto zobaczyć znajdujący się niedaleko od miasto średniowieczny Monastyr Rożeński.

Atrakcje

 • Bansko – malownicza okolica i wiele zabytkowych miejsc, wszystko to oferuje to urocze miasto, warto zobaczyć m.in. cerkiew św. Trójcy, a także dom Welianowa.
 • Melnik – piękne, maleńkie miasteczko, istne muzeum, cerkwie, muzea i pomniki, to tylko niektóre atrakcje, jakie ma do zaoferowania.
 • Pirińsko-rodopska kolejka wąskotorowa – łączy Kotlinę Razłożką z Niziną Tracką, przebiega przez niezwykle malownicze tereny, z okien widać zielone stoki górskie, z których spływają strumienie.

Ośrodki

 • Bansko – położone w pięknej okolicy miasto, to główny ośrodek zarówno sportów zimowych, jak i letnich wędrówek, posiada doskonałą infrastrukturę, gotowe jest przyjąć wielu turystów przez cały rok.

Geografia i przyroda

Region położony w południowo-zachodniej części Bułgarii. Góry nie są duże, posiadają jednak największe wysokości względne. Najwyższy szczyt, Wichrem, który wznosi się 2914 m n.p.m. jest czwartym pod względem wysokości na Półwyspie Bałkańskim. W górach Pirin zlokalizowanych jest ok. 180 jezior i wiele wodospadów. Duża część regionu pozostaje pod ochroną.

Historia

Region został przyłączony do Bułgarii dopiero w wyniku I wojny bałkańskiej w 1912 r. Mimo to miasta regionu posiadają bardzo ciekawe historie. Bansko powstało ok. X w. Kilka wieków później było już dużym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Przełom XVIII i XIX w. to złoty okres w historii miasta. Założono wtedy bańską szkołę artystyczną. Z kolei Petricz było w przeszłości średniowieczną twierdzą. Bogate dzieje posiada także najmniejsze miasto Bułgarii – Melnik.. Rzymianie, a później Słowanie utworzyli tu ważny ośrodek religijny i kulturalny. W okresie niewoli tureckiej miasto słynęło z uprawy winorośli. Do dziś powstaje tu jedno z najlepszych win w Bułgarii.

Sport i rekreacja

 • Górska okolica sprzyja sportom zimowym. W okolicy jest bardzo dużo ośrodków, które oferują doskonałe warunki do oddania się zimowemu szaleństwu.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • W górach wyznaczonych jest wiele miejsc na biwak. Zatrzymać się można także na jednym z licznych kampingów.
 • Miasto Petricz to znane uzdrowisko. Można zażyć tu kąpieli mineralnych, które mają zbawienny wpływ m.in. na choroby układu krążenia.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Zobacz: Last Minute Burgas

Góry Pirin, Bułgaria - prognoza pogody

 • Lekkie opady deszczu ze śniegiem
  3°C
  opady:
  13.7 mm
  zachmurzenie:
  69%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  17 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  94°   3 km/h
  wsch. słońca:
  07:17
  zach. słońca:
  18:04
 • Intensywne opady śniegu
  min.-8°C max.3°C
  opady:
  8.4 mm
  wiatr:
  135°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  18:05
 • Przejściowa mżawka
  min.-5°C max.4°C
  opady:
  4.0 mm
  wiatr:
  102°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:14
  zach. słońca:
  18:06
 • Lekkie opady deszczu ze śniegiem
  min.-4°C max.5°C
  opady:
  15.1 mm
  wiatr:
  122°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  18:07
 • Przejściowa mżawka
  min.-8°C max.5°C
  opady:
  6.0 mm
  wiatr:
  167°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  18:09

Góry Pirin - klimat w Bułgaria