Bułgaria - wakacje już od 174 zł

Na wakacje: Góry Bałkan (Stara Płanina), Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Północna/ Góry Bałkan (Stara Płanina)

Częściowe zachmurzenie
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
5%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
11 km/h97°
Największy masyw górski w Bułgarii, rozciągający się od granicy z Serbią aż po Morze Czarne. Najwyższym szczytem jest góra Botew (2376). Na terenie masywu znajduje się kilka parków narodowych oraz historycznie ważnych miejsc. Jednym z nich jest góra i przełęcz Szipka, na której pod koniec XIX wieku rozegrało się kilka krwawych bitew z Osmanami. Jednak największą atrakcją historyczną w regionie, wpisaną na listę UNESCO, jest tracki grobowiec z okresu hellenistycznego w mieście Kazanłyk.

Atrakcje

 • Klasztor Trojanski Monastyr – położony niedaleko miasta Trojan, do dziś zachwyca swoimi świetnie zachowanymi mozaikami oraz licznymi ikonami, jego bryła jest charakterystyczna dla bułgarskiego odrodzenia.
 • Grobowiec Tracki w Kazanłyk – grobowiec kurhanowy z okresu, w 1979 r. grobowiec został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Szipka - posiada szczególne znaczenie dla Bułgarów, tu rozegrały się krwawe bitwy w okresie walk rosyjsko-tureckich, obecnie znajduje się tu pomnik upamiętniający walki wyzwoleńcze.

Geografia i przyroda

Góry Bałkan położone są na południe od Niziny Naddunajskiej. Zwane inaczej Starą Płaniną, dzielą się na kilka mniejszych pasm. Najwyższym z nich jest pasmo Środkowe. Charakterystycznym widokiem są tu owce, które pasą się na trawiastych zboczach gór. Północna część Bałkanu to głównie sady śliwkowe. Stąd pochodzi doskonała śliwowica. W Starej Płaninie swoje źródła mają liczne, bułgarskie rzeki. Góry stanowią naturalną barierę klimatyczną.

Historia

Tereny te zamieszkałe były już w czasach prehistorycznych. Ludzie mieszkali wtedy w licznie występujących tu jaskiniach. Kiedyś Stara Płanina porośnięta była gęstymi lasami, które stanowiły kryjówkę dla hajduckich oddziałów. Podejmowali one nie zawsze udane próby walki z Turkami.
Dzieje regionu to także ciekawe historie jego miast. Wiele z nich powstało w czasach panowania Tureckiego. Zachowało się tu również mnóstwo pięknych zabytków, jak np. położony niedaleko miasta Trojan, monastyr, który do dziś zachwyca swoimi świetnie zachowanymi mozaikami oraz licznymi ikonami.

Sport i rekreacja

 • Górska okolica sprzyja sportom zimowym. W okolicy jest bardzo dużo ośrodków, które oferują doskonałe warunki do oddania się zimowemu szaleństwu.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • W górach Bałkan popularną rozrywką są przejażdżki konne.
 • Region znany jest z doskonałych ośrodków balneologicznych. Jednym z nich, znanym już od czasów starożytnych jest Hisarja, gdzie znajduje się wiele sanatoriów.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Zobacz: Wczasy Warna

Góry Bałkan (Stara Płanina), Bułgaria - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  27°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  5%
  wilgotność:
  54%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  102°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  21:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  101°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  21:02
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.14°C max.25°C
  opady:
  5.0 mm
  wiatr:
  271°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  21:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  297°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  21:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  247°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  21:00

Góry Bałkan (Stara Płanina) - klimat w Bułgaria