Bułgaria - wakacje już od 126 zł

Na wakacje: Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria

Pochmurno
6°C
Opady:
0.4 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
30 km/h60°
Bułgaria to niezwykle malowniczy kraj ulokowany nad Morzem Czarnym. Obejmuje ona obszar starożytnej Macedonii, Tracji, Mezji oraz Dacji. To niewielkie państwo zachwyca pięknem Dunaju, pasmami górskimi Riły oraz Pirinu, a także szczytami Rodopy. Od północy otacza go Równina Naddunajska a od zachodu Nizina Górnotracka. Powierzchnia kraju to około 111 tysięcy kilometrów kwadratowych. Bułgaria kusi pięknem lasów, jezior, stromych wąwozów oraz głębokich dolin.

Regiony

Regiony w Bułgarii, które są najbardziej popularne to przede wszystkim region Naddunajski, Staropłaniński, Macedoński, Czarnomorski, Rodopski, Sofijski oraz Tracki. Region Naddunajski kusi pięknem rzeki Dunaj, Staropłaniński bogactwem form krasowych oraz zabytków, a Czarnomorski niezwykłą Warną oraz wspaniałym Słonecznym Brzegiem.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Bułgaria to kraj pełen niesamowitych miejsc. Przepiękna jest jej stolica Sofia, pełna zabytków i klimatycznych restauracji, Melnik - miasto muzeum czy Płowdiw pełen przeuroczych zaułków. Jednym z najsłynniejszych zabytków jest Rilski Monastyr, a dziką przyrodę Bułgarii można poznać na Przylądku Kaliakra. To jednak dopiero początek magicznych zakątków w tym kraju.

Położenie

Geografia i przyroda:
Bułgaria ulokowana jest w Europie Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim. Od północy graniczy z Rumunią, od południa z Turcją i Grecją, na zachodzie z Macedonią oraz Serbią, a na wschodzie z Morzem Czarnym. W Bułgarii Północnej panuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w Południowej kontynentalny, który przechodzi w śródziemnomorski. Przyroda jest niezwykle różnorodna - są tutaj zarówno góry, jak i niziny, wąwozy, doliny, hale, laguny, i zatoki.

Historia

Najważniejszym zabytkiem Bułgarii jest Rilski Monastyr, warto jednak zobaczyć także średniowieczną Cerkiew Bojańską, płaskorzeźbę - Jeździec z Madary, wykute w litej skale Cerkwie w Iwanowie, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO czy grobowiec tracki w Swesztari.

Sport i rekreacja

Bułgaria to raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu bowiem nurkować bez końca podziwiając bogaty, podwodny świat, surfować, uprawiać wind- i kitesurfing, żeglować czy wybrać się na wycieczkę kajakiem morskim. Oprócz sportów wodnych warto także zrelaksować się przy golfie, poczuć adrenalinę w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych lub wybrać się na górską wędrówkę.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Walutą używaną w Bułgarii jest lev, by się tutaj dostać zaś niepotrzebna jest wiza. Warto uważać na nieuczciwych taksówkarzy i zawsze prosić o wystawienie rachunku (także jadąc pociągiem, czy w momencie zatrzymania przez policję). Wodę zaś najlepiej pić butelkową.

Bułgaria - prognoza pogody

 • Mżawka
  7°C
  opady:
  2.3 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  65°   26 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  17:49
 • Lekkie opady deszczu
  min.5°C max.7°C
  opady:
  10.6 mm
  wiatr:
  49°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:58
  zach. słońca:
  17:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.7°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  45°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  17:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.1°C max.6°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  55°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:54
  zach. słońca:
  17:53
 • Przejściowe lekkie opady deszczu ze śniegiem
  min.3°C max.5°C
  opady:
  1.7 mm
  wiatr:
  72°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:53
  zach. słońca:
  17:54

Bułgaria - klimat w Bułgaria