Bułgaria - wakacje już od 174 zł

Na wakacje: Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
0.7 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
20 km/h30°
Bułgaria to niezwykle malowniczy kraj ulokowany nad Morzem Czarnym. Obejmuje ona obszar starożytnej Macedonii, Tracji, Mezji oraz Dacji. To niewielkie państwo zachwyca pięknem Dunaju, pasmami górskimi Riły oraz Pirinu, a także szczytami Rodopy. Od północy otacza go Równina Naddunajska a od zachodu Nizina Górnotracka. Powierzchnia kraju to około 111 tysięcy kilometrów kwadratowych. Bułgaria kusi pięknem lasów, jezior, stromych wąwozów oraz głębokich dolin.

Regiony

Regiony w Bułgarii, które są najbardziej popularne to przede wszystkim region Naddunajski, Staropłaniński, Macedoński, Czarnomorski, Rodopski, Sofijski oraz Tracki. Region Naddunajski kusi pięknem rzeki Dunaj, Staropłaniński bogactwem form krasowych oraz zabytków, a Czarnomorski niezwykłą Warną oraz wspaniałym Słonecznym Brzegiem.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Bułgaria to kraj pełen niesamowitych miejsc. Przepiękna jest jej stolica Sofia, pełna zabytków i klimatycznych restauracji, Melnik - miasto muzeum czy Płowdiw pełen przeuroczych zaułków. Jednym z najsłynniejszych zabytków jest Rilski Monastyr, a dziką przyrodę Bułgarii można poznać na Przylądku Kaliakra. To jednak dopiero początek magicznych zakątków w tym kraju.

Położenie

Geografia i przyroda:
Bułgaria ulokowana jest w Europie Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim. Od północy graniczy z Rumunią, od południa z Turcją i Grecją, na zachodzie z Macedonią oraz Serbią, a na wschodzie z Morzem Czarnym. W Bułgarii Północnej panuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w Południowej kontynentalny, który przechodzi w śródziemnomorski. Przyroda jest niezwykle różnorodna - są tutaj zarówno góry, jak i niziny, wąwozy, doliny, hale, laguny, i zatoki.

Historia

Najważniejszym zabytkiem Bułgarii jest Rilski Monastyr, warto jednak zobaczyć także średniowieczną Cerkiew Bojańską, płaskorzeźbę - Jeździec z Madary, wykute w litej skale Cerkwie w Iwanowie, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO czy grobowiec tracki w Swesztari.

Sport i rekreacja

Bułgaria to raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu bowiem nurkować bez końca podziwiając bogaty, podwodny świat, surfować, uprawiać wind- i kitesurfing, żeglować czy wybrać się na wycieczkę kajakiem morskim. Oprócz sportów wodnych warto także zrelaksować się przy golfie, poczuć adrenalinę w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych lub wybrać się na górską wędrówkę.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Walutą używaną w Bułgarii jest lev, by się tutaj dostać zaś niepotrzebna jest wiza. Warto uważać na nieuczciwych taksówkarzy i zawsze prosić o wystawienie rachunku (także jadąc pociągiem, czy w momencie zatrzymania przez policję). Wodę zaś najlepiej pić butelkową.

Bułgaria - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  21°C
  opady:
  2.6 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  54°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:54
  zach. słońca:
  19:14
 • Lekkie opady deszczu
  min.13°C max.21°C
  opady:
  3.3 mm
  wiatr:
  217°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  19:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  108°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  19:10
 • Słonecznie
  min.10°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  176°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:57
  zach. słońca:
  19:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  171°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:58
  zach. słońca:
  19:07

Bułgaria - klimat w Bułgaria