Bułgaria Zachodnia - wakacje już od 579 zł

Na wakacje: Bułgaria Zachodnia, Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Zachodnia

Częściowe zachmurzenie
2°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
13 km/h290°
Większości z nas Bułgaria kojarzy się głównie z nadczarnomorskim wybrzeżem, pełnym słońca, piaszczystych plaż i turkusowej wody. Jednakże Bułgaria ma do zaoferowania znacznie więcej. Jej zachodnia część, wraz ze stolicą kraju Sofią, to obszar szczycący się wspaniałymi pamiątkami architektury i kultury oraz pięknymi monastyrami, dlatego też jest to doskonałe miejsce dla miłośników i pasjonatów historii. Turyści tu przybywający często odwiedzają m.in. Riłski Monastyr, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, który jest symbolem bułgarskiego oporu przeciwko okupacji tureckiej. Górskie tereny Riły i Piranu to z kolei raj dla narciarzy. Świetna infrastruktura i dobrze przygotowane trasy, sprawiły, że jest to jeden z chętniej odwiedzanych regionów w czasie zimy. Znajdą tu coś dla siebie również miłośnicy górskich wędrówek. Jest to doskonały region dla osób, które wolą spokojne wycieczki w mniej uczęszczane i zatłoczone okolice, gdzie można odkryć inne oblicze Bułgarii.

Regiony

 • Region Sofia – położny w zachodniej części Bułgarii, obejmuje stolicę kraju – Sofię oraz pobliskie miejscowości, największe miasto Bułgarii zachwyca mnogością atrakcji, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
 • Góry Riła – najwyższy łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim, poza pięknymi krajobrazami, posiada także liczne zabytki, warto zobaczyć m.in. Riłski Monastyr.
 • Góry Pirin – niewysokie, jednak bardzo malownicze, główny ośrodek, Bansko, posiada świetną infrastrukturę zarówno w zimie, jak i w lecie.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Sofia, Borovetz, Bansko.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Cerkiew Bojańska, Klasztor Riłski Monastyr, Melnik.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Góry Riła, Region Sofia.

Geografia i przyroda

Region położny jest w zachodniej części Bułgarii. Obejmuje stolicę kraju – Sofię wraz z pobliskimi miejscowościami oraz Góry Riła i Pirin.
Riła to najwyższy łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim. Panuje tu kontynentalny i przejściowo-śródziemnomorski klimat. Tu rozpoczynają swój bieg największe rzeki Bułgarii – Iskyr, Marica i Mesta. Charakterystyczną cechą części środkowej są jeziora polodowcowe. Jedno z nich, Smradliwoto, to największe tego typu jezioro na Półwyspie Bałkańskim. W części południowo-zachodniej łańcucha rozciąga się najstarszy rezerwat biosfery, Parangalica.
Z kolei góry Pirin leżą w południowo-zachodniej części Bułgarii. Nie są duże, posiadają jednak największe wysokości względne. Najwyższy szczyt, Wichrem, który wznosi się 2914 m n.p.m. jest czwartym pod względem wysokości na Półwyspie Bałkańskim. W górach Pirin zlokalizowanych jest ok. 180 jezior i wiele wodospadów. Duża część regionu pozostaje pod ochroną.

Historia

Większa część regionu została przyłączona do Bułgarii dopiero w wyniku I wojny bałkańskiej w 1912 r. Mimo to miasta regionu posiadają bardzo ciekawe historie. Główne miasto – Sofia – było ulubionym miastem Konstantyna Wielkiego, który nazwał ją „swoim Rzymem“. W XIV wieku miasto, na ponad 400 lat, dostało się pod panowanie Turków. Do dziś spora część mieszkańców jest wyznania
muzułmańskiego a meczety i wschodnia zabudowa nikogo tu nie dziwi. Z kolei Bansko powstało ok. X w. Kilka wieków później było już dużym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Przełom XVIII i XIX w. to złoty okres w historii miasta. Założono wtedy bańską szkołę artystyczną.
Petricz było w przeszłości średniowieczną twierdzą. Bogate dzieje posiada także najmniejsze miasto Bułgarii – Melnik. Rzymianie, a później Słowianie utworzyli tu ważny ośrodek religijny i kulturalny. W okresie niewoli tureckiej miasto słynęło z uprawy winorośli. Do dziś powstaje tu jedno z najlepszych win w Bułgarii.
W okolicy istnieje także wiele historycznych miejsc, związanych z działalnością człowieka. Jednym z nich jest wspaniały Rylski Monastyr. Założony w X w. klasztor, jest symbolem odrodzenia Bułgarii. W XV w. został obrabowany przez Turków. Odrestaurowano go jednak bardzo szybko. Mimo swoich burzliwych dziejów, monastyr, do dziś zachwyca licznie odwiedzających go gości.

Sport i rekreacja

 • Górska okolica sprzyja sportom zimowym. W okolicy jest bardzo dużo ośrodków, które oferują doskonałe warunki do oddania się zimowemu szaleństwu m.in. Bansko, czy Borovetz.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • W górach wyznaczonych jest wiele miejsc na biwak. Zatrzymać się można także na jednym z licznych kampingów.
 • Miasto Petricz to znane uzdrowisko. Można zażyć tu kąpieli mineralnych, które mają zbawienny wpływ m.in. na choroby układu krążenia.
 • Rezerwat Skakawica to popularne miejsce do uprawiania wspinaczki lodowcowej.
 • W St. Sofia Golf Club & Spa znajduje się 18-dołkowe pole golfowe.
 • Wiele stadionów sportowych w Sofii, poza boiskami, posiada także ogólnodostępne korty tenisowe.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Oferty: Wakacje Burgas

Bułgaria Zachodnia, Bułgaria - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  6°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  75%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  233°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  16:59
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  230°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  16:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  202°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:29
  zach. słońca:
  16:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  196°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:30
  zach. słońca:
  16:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  205°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  16:56

Bułgaria Zachodnia - klimat w Bułgaria