Góry Pirin - wakacje już od 465 zł

Na wakacje: Góry Pirin, Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Zachodnia/ Góry Pirin

Częściowe zachmurzenie
-10°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
5%
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
3 km/h200°
Góry Pirin usytuowane są na południowym - zachodzie Bułgarii. Najwyższy szczyt ma wysokość niemalże 3 tys. m n.p.m. Przepiękny krajobraz wysokogórski z pewnością ucieszy oczy miłośników górskich wędrówek. Z racji, że szlaki są mało uczęszczane, w górach Pirin można znaleźć sobie idealne miejsce odosobnienia. Z racji wysunięcia masywu na południe temperatury są tu wyższe niżeli np. w Tatrach. Będąc w tym regionie warto odwiedzić najmniejsze miasto Bułgarii, Melnik. Będziemy tam mieli okazje skosztować lokalnego wina, które należy do jednego z najlepszych w smaku. Warto zobaczyć znajdujący się niedaleko od miasto średniowieczny Monastyr Rożeński.

Atrakcje

 • Bansko – malownicza okolica i wiele zabytkowych miejsc, wszystko to oferuje to urocze miasto, warto zobaczyć m.in. cerkiew św. Trójcy, a także dom Welianowa.
 • Melnik – piękne, maleńkie miasteczko, istne muzeum, cerkwie, muzea i pomniki, to tylko niektóre atrakcje, jakie ma do zaoferowania.
 • Pirińsko-rodopska kolejka wąskotorowa – łączy Kotlinę Razłożką z Niziną Tracką, przebiega przez niezwykle malownicze tereny, z okien widać zielone stoki górskie, z których spływają strumienie.

Ośrodki

 • Bansko – położone w pięknej okolicy miasto, to główny ośrodek zarówno sportów zimowych, jak i letnich wędrówek, posiada doskonałą infrastrukturę, gotowe jest przyjąć wielu turystów przez cały rok.

Geografia i przyroda

Region położony w południowo-zachodniej części Bułgarii. Góry nie są duże, posiadają jednak największe wysokości względne. Najwyższy szczyt, Wichrem, który wznosi się 2914 m n.p.m. jest czwartym pod względem wysokości na Półwyspie Bałkańskim. W górach Pirin zlokalizowanych jest ok. 180 jezior i wiele wodospadów. Duża część regionu pozostaje pod ochroną.

Historia

Region został przyłączony do Bułgarii dopiero w wyniku I wojny bałkańskiej w 1912 r. Mimo to miasta regionu posiadają bardzo ciekawe historie. Bansko powstało ok. X w. Kilka wieków później było już dużym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Przełom XVIII i XIX w. to złoty okres w historii miasta. Założono wtedy bańską szkołę artystyczną. Z kolei Petricz było w przeszłości średniowieczną twierdzą. Bogate dzieje posiada także najmniejsze miasto Bułgarii – Melnik.. Rzymianie, a później Słowanie utworzyli tu ważny ośrodek religijny i kulturalny. W okresie niewoli tureckiej miasto słynęło z uprawy winorośli. Do dziś powstaje tu jedno z najlepszych win w Bułgarii.

Sport i rekreacja

 • Górska okolica sprzyja sportom zimowym. W okolicy jest bardzo dużo ośrodków, które oferują doskonałe warunki do oddania się zimowemu szaleństwu.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • W górach wyznaczonych jest wiele miejsc na biwak. Zatrzymać się można także na jednym z licznych kampingów.
 • Miasto Petricz to znane uzdrowisko. Można zażyć tu kąpieli mineralnych, które mają zbawienny wpływ m.in. na choroby układu krążenia.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Zobacz: Last Minute Burgas

Góry Pirin, Bułgaria - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  5°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  5%
  wilgotność:
  76%
  widoczność:
  20 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  169°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:43
  zach. słońca:
  16:55
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-3°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  251°   3 km/h
  wsch. słońca:
  07:44
  zach. słońca:
  16:55
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-2°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  287°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:45
  zach. słońca:
  16:55
 • Przejściowe opady śniegu
  min.-6°C max.5°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  281°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:45
  zach. słońca:
  16:56
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-9°C max.5°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  200°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:46
  zach. słońca:
  16:56

Góry Pirin - klimat w Bułgaria