Bułgaria - wakacje już od 180 zł

Na wakacje: Góry Bałkan (Stara Płanina), Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Północna/ Góry Bałkan (Stara Płanina)

Słonecznie
5°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
0 km/h218°
Największy masyw górski w Bułgarii, rozciągający się od granicy z Serbią aż po Morze Czarne. Najwyższym szczytem jest góra Botew (2376). Na terenie masywu znajduje się kilka parków narodowych oraz historycznie ważnych miejsc. Jednym z nich jest góra i przełęcz Szipka, na której pod koniec XIX wieku rozegrało się kilka krwawych bitew z Osmanami. Jednak największą atrakcją historyczną w regionie, wpisaną na listę UNESCO, jest tracki grobowiec z okresu hellenistycznego w mieście Kazanłyk.

Atrakcje

 • Klasztor Trojanski Monastyr – położony niedaleko miasta Trojan, do dziś zachwyca swoimi świetnie zachowanymi mozaikami oraz licznymi ikonami, jego bryła jest charakterystyczna dla bułgarskiego odrodzenia.
 • Grobowiec Tracki w Kazanłyk – grobowiec kurhanowy z okresu, w 1979 r. grobowiec został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Szipka - posiada szczególne znaczenie dla Bułgarów, tu rozegrały się krwawe bitwy w okresie walk rosyjsko-tureckich, obecnie znajduje się tu pomnik upamiętniający walki wyzwoleńcze.

Geografia i przyroda

Góry Bałkan położone są na południe od Niziny Naddunajskiej. Zwane inaczej Starą Płaniną, dzielą się na kilka mniejszych pasm. Najwyższym z nich jest pasmo Środkowe. Charakterystycznym widokiem są tu owce, które pasą się na trawiastych zboczach gór. Północna część Bałkanu to głównie sady śliwkowe. Stąd pochodzi doskonała śliwowica. W Starej Płaninie swoje źródła mają liczne, bułgarskie rzeki. Góry stanowią naturalną barierę klimatyczną.

Historia

Tereny te zamieszkałe były już w czasach prehistorycznych. Ludzie mieszkali wtedy w licznie występujących tu jaskiniach. Kiedyś Stara Płanina porośnięta była gęstymi lasami, które stanowiły kryjówkę dla hajduckich oddziałów. Podejmowali one nie zawsze udane próby walki z Turkami.
Dzieje regionu to także ciekawe historie jego miast. Wiele z nich powstało w czasach panowania Tureckiego. Zachowało się tu również mnóstwo pięknych zabytków, jak np. położony niedaleko miasta Trojan, monastyr, który do dziś zachwyca swoimi świetnie zachowanymi mozaikami oraz licznymi ikonami.

Sport i rekreacja

 • Górska okolica sprzyja sportom zimowym. W okolicy jest bardzo dużo ośrodków, które oferują doskonałe warunki do oddania się zimowemu szaleństwu.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • W górach Bałkan popularną rozrywką są przejażdżki konne.
 • Region znany jest z doskonałych ośrodków balneologicznych. Jednym z nich, znanym już od czasów starożytnych jest Hisarja, gdzie znajduje się wiele sanatoriów.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Zobacz: Wczasy Warna

Góry Bałkan (Stara Płanina), Bułgaria - prognoza pogody

 • Słonecznie
  21°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  254°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:46
  zach. słońca:
  18:36
 • Słonecznie
  min.11°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  205°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:48
  zach. słońca:
  18:34
 • Lekkie opady deszczu
  min.7°C max.18°C
  opady:
  18.9 mm
  wiatr:
  193°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:49
  zach. słońca:
  18:33
 • Lekkie opady deszczu
  min.2°C max.9°C
  opady:
  26.4 mm
  wiatr:
  180°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:50
  zach. słońca:
  18:31
 • Lekkie opady deszczu
  min.4°C max.8°C
  opady:
  5.4 mm
  wiatr:
  33°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:51
  zach. słońca:
  18:30

Góry Bałkan (Stara Płanina) - klimat w Bułgaria