Bułgaria - wakacje już od 299 zł

Na wakacje: Góry Bałkan (Stara Płanina), Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Północna/ Góry Bałkan (Stara Płanina)

Słonecznie
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
19 km/h280°
Największy masyw górski w Bułgarii, rozciągający się od granicy z Serbią aż po Morze Czarne. Najwyższym szczytem jest góra Botew (2376). Na terenie masywu znajduje się kilka parków narodowych oraz historycznie ważnych miejsc. Jednym z nich jest góra i przełęcz Szipka, na której pod koniec XIX wieku rozegrało się kilka krwawych bitew z Osmanami. Jednak największą atrakcją historyczną w regionie, wpisaną na listę UNESCO, jest tracki grobowiec z okresu hellenistycznego w mieście Kazanłyk.

Atrakcje

 • Klasztor Trojanski Monastyr – położony niedaleko miasta Trojan, do dziś zachwyca swoimi świetnie zachowanymi mozaikami oraz licznymi ikonami, jego bryła jest charakterystyczna dla bułgarskiego odrodzenia.
 • Grobowiec Tracki w Kazanłyk – grobowiec kurhanowy z okresu, w 1979 r. grobowiec został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Szipka - posiada szczególne znaczenie dla Bułgarów, tu rozegrały się krwawe bitwy w okresie walk rosyjsko-tureckich, obecnie znajduje się tu pomnik upamiętniający walki wyzwoleńcze.

Geografia i przyroda

Góry Bałkan położone są na południe od Niziny Naddunajskiej. Zwane inaczej Starą Płaniną, dzielą się na kilka mniejszych pasm. Najwyższym z nich jest pasmo Środkowe. Charakterystycznym widokiem są tu owce, które pasą się na trawiastych zboczach gór. Północna część Bałkanu to głównie sady śliwkowe. Stąd pochodzi doskonała śliwowica. W Starej Płaninie swoje źródła mają liczne, bułgarskie rzeki. Góry stanowią naturalną barierę klimatyczną.

Historia

Tereny te zamieszkałe były już w czasach prehistorycznych. Ludzie mieszkali wtedy w licznie występujących tu jaskiniach. Kiedyś Stara Płanina porośnięta była gęstymi lasami, które stanowiły kryjówkę dla hajduckich oddziałów. Podejmowali one nie zawsze udane próby walki z Turkami.
Dzieje regionu to także ciekawe historie jego miast. Wiele z nich powstało w czasach panowania Tureckiego. Zachowało się tu również mnóstwo pięknych zabytków, jak np. położony niedaleko miasta Trojan, monastyr, który do dziś zachwyca swoimi świetnie zachowanymi mozaikami oraz licznymi ikonami.

Sport i rekreacja

 • Górska okolica sprzyja sportom zimowym. W okolicy jest bardzo dużo ośrodków, które oferują doskonałe warunki do oddania się zimowemu szaleństwu.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • W górach Bałkan popularną rozrywką są przejażdżki konne.
 • Region znany jest z doskonałych ośrodków balneologicznych. Jednym z nich, znanym już od czasów starożytnych jest Hisarja, gdzie znajduje się wiele sanatoriów.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Zobacz: Wczasy Warna

Góry Bałkan (Stara Płanina), Bułgaria - prognoza pogody

 • Słonecznie
  25°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  67%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  300°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:40
  zach. słońca:
  20:18
 • Słonecznie
  min.12°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  280°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  20:17
 • Słonecznie
  min.15°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  161°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:42
  zach. słońca:
  20:15
 • Słonecznie
  min.14°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  123°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:43
  zach. słońca:
  20:14
 • Słonecznie
  min.16°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  116°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:44
  zach. słońca:
  20:12

Góry Bałkan (Stara Płanina) - klimat w Bułgaria