Bułgaria - wakacje już od 210 zł

Na wakacje: Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria

Częściowe zachmurzenie
10°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
22 km/h70°
Bułgaria to niezwykle malowniczy kraj ulokowany nad Morzem Czarnym. Obejmuje ona obszar starożytnej Macedonii, Tracji, Mezji oraz Dacji. To niewielkie państwo zachwyca pięknem Dunaju, pasmami górskimi Riły oraz Pirinu, a także szczytami Rodopy. Od północy otacza go Równina Naddunajska a od zachodu Nizina Górnotracka. Powierzchnia kraju to około 111 tysięcy kilometrów kwadratowych. Bułgaria kusi pięknem lasów, jezior, stromych wąwozów oraz głębokich dolin.

Regiony

Regiony w Bułgarii, które są najbardziej popularne to przede wszystkim region Naddunajski, Staropłaniński, Macedoński, Czarnomorski, Rodopski, Sofijski oraz Tracki. Region Naddunajski kusi pięknem rzeki Dunaj, Staropłaniński bogactwem form krasowych oraz zabytków, a Czarnomorski niezwykłą Warną oraz wspaniałym Słonecznym Brzegiem.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Bułgaria to kraj pełen niesamowitych miejsc. Przepiękna jest jej stolica Sofia, pełna zabytków i klimatycznych restauracji, Melnik - miasto muzeum czy Płowdiw pełen przeuroczych zaułków. Jednym z najsłynniejszych zabytków jest Rilski Monastyr, a dziką przyrodę Bułgarii można poznać na Przylądku Kaliakra. To jednak dopiero początek magicznych zakątków w tym kraju.

Położenie

Geografia i przyroda:
Bułgaria ulokowana jest w Europie Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim. Od północy graniczy z Rumunią, od południa z Turcją i Grecją, na zachodzie z Macedonią oraz Serbią, a na wschodzie z Morzem Czarnym. W Bułgarii Północnej panuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w Południowej kontynentalny, który przechodzi w śródziemnomorski. Przyroda jest niezwykle różnorodna - są tutaj zarówno góry, jak i niziny, wąwozy, doliny, hale, laguny, i zatoki.

Historia

Najważniejszym zabytkiem Bułgarii jest Rilski Monastyr, warto jednak zobaczyć także średniowieczną Cerkiew Bojańską, płaskorzeźbę - Jeździec z Madary, wykute w litej skale Cerkwie w Iwanowie, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO czy grobowiec tracki w Swesztari.

Sport i rekreacja

Bułgaria to raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu bowiem nurkować bez końca podziwiając bogaty, podwodny świat, surfować, uprawiać wind- i kitesurfing, żeglować czy wybrać się na wycieczkę kajakiem morskim. Oprócz sportów wodnych warto także zrelaksować się przy golfie, poczuć adrenalinę w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych lub wybrać się na górską wędrówkę.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Walutą używaną w Bułgarii jest lev, by się tutaj dostać zaś niepotrzebna jest wiza. Warto uważać na nieuczciwych taksówkarzy i zawsze prosić o wystawienie rachunku (także jadąc pociągiem, czy w momencie zatrzymania przez policję). Wodę zaś najlepiej pić butelkową.

Bułgaria - prognoza pogody

 • Słonecznie
  14°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  111°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  18:29
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.17°C
  opady:
  4.2 mm
  wiatr:
  189°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  18:30
 • Lekkie opady deszczu
  min.4°C max.11°C
  opady:
  7.5 mm
  wiatr:
  84°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:00
  zach. słońca:
  19:31
 • Słonecznie
  min.3°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  118°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  19:32
 • Słonecznie
  min.5°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  146°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:57
  zach. słońca:
  19:33

Bułgaria - klimat w Bułgaria