Bułgaria - wakacje już od 180 zł

Na wakacje: Bułgaria Północna, Bułgaria

Przewodnik turystyczny: Bułgaria/ Bułgaria Północna

Częściowe zachmurzenie
2°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
13 km/h290°
Region obejmuje Góry Bałkan, a także znajdującą się po ich północnej stronie Nizinę Naddunajską. Góry Bałkan ciągną się od granicy z Serbią na zachodzie, aż po Morze Czarne na wschodzie. Na ich terenie znajduje się kilka parków narodowych a także wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, jak choćby tracki grobowiec w Kazanłyku, wpisany na światową listę UNESCO. Góry Bałkan to także świetne miejsce dla osób lubiących aktywnie spędzać czas przemierzając górskie szlaki. Nizina Naddunajska to z kolei pagórkowaty teren, z niezliczoną liczbą zabytkowych miejsc. Warto zobaczyć tu m.in. Wielkie Tyrnowo, Skalne cerkwie w Iwanowie, czy Grobowiec Tracki w Swesztari.

Regiony

 • Góry Bałkan (Stara Płanina) – piękne krajobrazy i bogata historia zachęcają do długich wędrówek, liczne uzdrowiska pozwolą się zrelaksować, a narciarze znajdą wiele interesujących tras.
 • Nizina Naddunajska – niezliczona ilość atrakcji, wiele obiektów wpisanych na listę świtowego dziedzictwa UNESCO, a także piękny Dunaj, to wizytówka regionu.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Szipka, Wielkie Tyrnowo, Ruse, Belogradczik.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Klasztor Trojanski Monastyr, Skalne cerkwie w Iwanowie, Grobowiec Tracki w Kazanłyk, Jeździec z Madary.

Geografia i przyroda

Region obejmujący całą północną część Bułgarii jest bardzo zróżnicowany. Jego południe zajmują góry Bałkan. Zwane inaczej Starą Płaniną, dzielą się na kilka mniejszych pasm. Najwyższym z nich jest pasmo Środkowe. Charakterystycznym widokiem są tu owce, które pasą się na trawiastych zboczach gór. Północna część Bałkanu to głównie sady śliwkowe. Stąd pochodzi doskonała śliwowica. W Starej Płaninie swoje źródła mają liczne, bułgarskie rzeki.
Z kolei po północnej stronie gór rozciąga się Nizina Naddunajska. Dunaj tworzy naturalną granicę miedzy Bułgarią a Rumunią. Krajobraz jest tu pagórkowaty, a gleby żyzne, przez co możliwy był rozwój rolnictwa. Przez nizinę, poza Dunajem, przepływają liczne rzeki, będące jego dopływami. Obfitują one w ryby, m.in. karpie, sumy, czy sterlety.

Historia

Tereny gór Bałkan zamieszkałe były już w czasach prehistorycznych. Ludzie mieszkali wtedy w licznie występujących tu jaskiniach. Kiedyś Stara Płanina porośnięta była gęstymi lasami, które stanowiły kryjówkę dla hajduckich oddziałów. Podejmowali one nie zawsze udane próby walki z Turkami.
Dzieje regionu to także ciekawe historie jego miast. Wiele z nich powstało w czasach panowania Tureckiego.
Z kolei o bogatej historii Niziny Naddunajskiej i dużym znaczeniu regiony świadczą liczne pozostałości w postaci zamków, fortów, czy ruin rzymskich miast. W jaskini, w mieście Bełogradczik, znaleźć można nawet prehistoryczne malowidła.

Sport i rekreacja

 • Góry Bałkan sprzyjają sportom zimowym. W okolicy jest bardzo dużo ośrodków, które oferują doskonałe warunki do oddania się zimowemu szaleństwu.
 • Wiele szlaków turystycznych pomoże w lepszym poznaniu pobliskich terenów. Piękna przyroda zachęca do długich wędrówek. Warto także wybrać się na wycieczkę rowerową.
 • W górach Bałkan popularną rozrywką są przejażdżki konne.
 • Region znany jest z doskonałych ośrodków balneologicznych. Jednym z nich, znanym już od czasów starożytnych jest Hisarja, gdzie znajduje się wiele sanatoriów.
 • Warto wybrać się na rejs po Dunaju. Organizowanych jest wiele tego typu przejażdżek, które pozwalają lepiej poznać okolicę.
 • W regionie popularną formą turystyki, jest turystyka łowiecka. Polować można tu przede wszystkim na ptactwo wodne.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Lewa BGN
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.
 • Ubiór – Nie ma obostrzeń.
 • Czas – Wjeżdżając na teren Bułgarii należy przestawić zegarki o jedna godzinę do przodu.

Sprawdź: Wczasy Słoneczny Brzeg

Bułgaria Północna, Bułgaria - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  6°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  75%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  233°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  16:59
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  230°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  16:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  202°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:29
  zach. słońca:
  16:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  196°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:30
  zach. słońca:
  16:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  205°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  16:56

Bułgaria Północna - klimat w Bułgaria